Na internetu najdte rad o cestování tuny. Jenže nikdy nejsou šité na míru.
 
Ptejte se na co potřebujete - od letenek, destinací, ubytování. Poradíme dle našeho vědomí a svědomí.
Poradna cestování

Domácí vodárna na 50l stačí pro domek

Přemýšleli jste o pořízení domácí vodárny například na chatu nebo k domku? Jedná se o zařízení, které je schopno dopravit vodu ze studny, vrtu potoku do domácnosti. Proto je vhodná všude tam, kde chybí vodovod nebo je výhodnější používat vodu z vlastního zdroje.

Použití vodárny

Vodárny jsou jednoduchá zařízení, která nepotřebují speciální údržbu ani zacházení. Zprovoznit ji zvládne opravdu každý, stačí jen k vodárně připojit přívod vody ze zdroje (sací koš) a druhou stranu, tedy výstup napojit na rozvod vody v domě. Jakmile je vše zkontrolováno, utěsněno a dotaženo, stačí připojit vodárnu na elektrický proud (230V, 400V) a tím ji uvést do chodu.

Chod si řídí domácí vodárna automaticky, pomocí řídící jednotky. Aby nedošlo k přetížení elektromotoru, je vybaven tepelnou ochranou. Jakmile je zjištěno přetížení, dojde k deaktivaci čerpadla. Většina modelů na trhu zvládne i zimní provoz. Pokud na chatu v zimě nejezdíte, lze vodárnu dobře uschovat a tím "zazimovat".

Výběr domácí vodárny

Pokud se rozhodnete pro koupi tohoto zařízení, dovolte malé shrnutí toho, co to vodárna je a pro jaké použití se hodí. Je to kompaktní zařízení, které dopravuje vodu z vlastního zdroje vodu do vodovodního rozvodu v domě. Své využití najde tam, kde není vodovod. A nepřehánějte to s tlakem ve vodárně. Nejčastěji je jako zdroj vody použita:

 • studna,
 • vodní vrt,
 • potok.

Zde uvedu několik rad, jak postupovat při výběru nové vodárny. Rozhodneme-li se ji umístit přímo v domě, a ne v technické místnosti mimo, je nutné vybírat čerpadla s nižší hlučností, jinak by se mohlo stát, ž vás bude chod nepříjemně rušit. Standardní vodárny jsou vybaveny tlakovou nádobou, integrovaným ukazatelem tlaku (manometrem) a tlakovým spínačem. Pokud si nejste jistit čistotou vody, umístěte za sací koš ještě filtr, abyste zamezili průniku nečistot do útrob vodárny. Při výběru je dobré se zaměřit na parametry:

 • sací výška (maximální výška čerpadla od vodní hladiny ve studni),
 • hlučnost,
 • objem vody.

Domácí vodárna pro rodinný dům

Sháníte-li takovou obyčejnou a funkční vodárnu pro rodinný dům, bohatě vám postačí domácí vodárna s objemem v rozmezí 24-50 l a průměrným sacím výkonem kolem 8 m/min.

Web o cestování, městech, zážitcích, divočině, kultuře,...

 • města
  zažít města ...
 • web pr ocestovatele
  užít túry
 • web o cestování
  vidět nevídané